W dniu 13 stycznia 1973 Dziadek Ali nabył drogą kupna wymarzony przez Niego samego i całą Rodzinę magnetofon szpulowy Unitra ZK120. Sieciowy, lampowy, dwuścieżkowy magnetofon klasy średniej, produkowany na licencji niemieckiej firmy Grundig charakteryzujący się jedną prędkością przesuwu taśmy: 9,5 cm/s. Maksymalny czas audycji jednej szpuli wynosił 3 godziny. Magnetofon posiadał wbudowany wzmacniacz oraz głośnik. Produkcja ZK 120 ruszyła w 1969 roku, a cena została ustalona na 3500 zł.

Na tamte czasy był to sporawy wydatek i jak to powiedział w pierwszych słowach nagrania Dziadek Ali zakup magnetofonu “stanowił bądź co bądź w pewnym sensie luksus”, na który nieodzowna i konieczna była zgoda Babci Jadzi. Ku wielkiemu zdziwieniu, wprost zaskoczeniu, żonka powiedziała TAK i to właśnie jedno słowo umożliwiło ostatecznie spełnienie marzenia Dziadka i całej Rodzinki.

Dzięki zamiłowaniom Dziadka do techniki i wszystkiego co nowoczesne oraz ważnej dla całej sprawy zgodzie naszej Babci, dzisiaj możemy usłyszeć ich jeszcze raz. Na ośmiu taśmach magnetofonowych Dziadek zgromadził prawie 20 godzin zapisów rozmów, wywiadów, uroczystych wystąpień oraz  muzyki i audycji radiowych z okresu od 13.01.1973 roku do 16.12.1980 roku. Ostatnie krótkie nagranie pochodzi  z 20.02.2003 roku. Część taśm została skrupulatnie opisana i skan tego opisu znajduje się w folderze z nagraniem. Dziadek na taśmach wyczyniał cuda i jak się zaraz sami możecie przekonać miał  chyba troszeczkę duszę radiowca. 🙂

Materiał z taśm magnetofonowych, zabezpieczony został już jakiś czas temu przez Dziadka Alego poprzez wykonanie kopii na płytach CD. Ja  zgrałem go tylko do formatu mp3 i udostępniam Wam do odsłuchu. Zachęcam do przesłuchania i przeszukania tych prawie 20 h nagrań… bo naprawdę warto.

Pliki są dostępne pod adresem : https://www.ciozda.pl/pliki Logujecie się za pomocą otrzymanego loginu i hasła. Jeśli jeszcze nie macie dostępu piszcie na kontakt. Pliki znajdują się w folderze music. Aby odsłuchać wybraną taśmę wystarczy kliknąć na niej prawym klawiszem myszy i wybrać Odtwórz.  Każdy plik możecie również pobrać na swój komputer (prawy klawisz myszy i Pobierz) – od razu uprzedzam, że trochę to potrwa, ponieważ mam takie, a nie inne łącze internetowe.

Miłego odbioru i pozytywnych wspomnień.

d.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.