bittorrent syncJakiś czas temu dla NASów od Synology udostępniona została gotowa paczka pt. BitTorrent Sync. Bardzo łatwy w konfiguracji i obsłudze, a na dodatek darmowy program. BitTorrent Sync umożliwia synchronizację poprzez sieć bittorrent danych zapisanych na dwóch lub więcej urządzeniach znajdujących się w dowolnej lokalizacji.  Transmisja danych poprzez sieć bittorrent jest szyfrowana 256-bitowym kluczem AES na podstawie tajnego ciągu, tzw. “secret”. Postanowiłem go zainstalować i zobaczyć co oferuje i do czego mógłby mi się przydać.

Instalacja BitTorrent Sync na DS Synology

Aby zainstalować program na serwerze Synology należy wejść do Centrum Pakietów i do źródeł dodać link: http://www.synocommunity.com/packages Po tym zabiegu na liście dostępnych pakietów pojawi się nasz bohater BitTorrent Sync. Teraz wystarczy go zainstalować. Po uruchomieniu i podaniu ustawionego w trakcie instalacji loginu i hasła ujrzymy bardzo minimalistyczny interfejs – możemy przystąpić do dzieła synchronizacji. Do prawidłowej pracy program nie wymaga odblokowywania żadnych portów. Wyjątek stanowi jedynie sytuacji, gdy chcemy mieć dostęp do interfejsu webowego programu spoza sieci w której pracuje nasz serwer – w takim przypadku musimy przekierować na ip wewnętrzne naszego Synology ruch po porcie :8888. Oczywiście program musimy jeszcze zainstalować na drugim urządzeniu – ja testy przeprowadziłem na laptopie z Windows 7 64bit. BitTorrent Sync działa na Windowsie w instalowanej na komputerze aplikacji, a na OS X i Linuksach w webowym interfejsie. Aktualnie trwają prace nad wersjami dla urządzeń mobilnych. Szczegóły na stronie projektu: http://labs.bittorrent.com/experiments/sync.html

W praktyce

Po krótkich testach stwierdziłem, że program działa naprawdę bardzo sprawnie i bez najmniejszych problemów mógłby zastąpić usługę CloudStation, na którą niektórzy użytkownicy dysków Synology narzekają z uwagi problemy z konfiguracją, stabilnością i ograniczeniami konfiguracyjnymi.  Po wybraniu folderów na serwerze oraz laptopie, program natychmiast przystąpił do synchronizacji, a potem monitorował obie lokalizacje i przy zmianie w jednej z nich natychmiast uaktualniał pliki w tej drugiej. Wielkim atutem programu, w porównaniu do CloudStation jest swoboda wyboru folderów przeznaczonych do synchronizacji zarówno po stronie serwera, jak i komputerów.  Ja osobiście nie mam zastrzeżeń do pracy CloudStation,  jego możliwości konfiguracyjne mi w zupełności wystarczają i dlatego postanowiłem poszukać innego zastosowanie programu, a mianowicie sprawdzić jak działa synchronizacja dwóch maszyn znajdujących się w różnych  lokalizacjach i innych sieciach. Początkowo miałem z tym problem i nijakdrobna zmiana konfiguracji nie udawało mi się doprowadzić do nawiązania połączenia i synchronizacji danych. Pomogła zmiana ustawień folderu, której należy dokonać na komputerze synchronizującym dane z serwerem Synology. Jak widać na załączonym obrazku zaznaczyłem opcję “użyj zdefiniowane hosty”, a następnie poprzez opcję “dodaj” wpisałem adres zewnętrzny mojego serwera Synology. Port, jaki należy wpisać dla zdefiniowanego hosta, odczytamy z ustawień programy BitTorrent Sync na serwerze. Po tej drobnej zmianie wszystko zaczęło pięknie śmigać w jedną i drugą stronę.

Zastosowanie BitTorrent Sync

– po pierwsze w łatwy i szybki sposób mogę przesyłać nawet bardzo duże pliki do znajomych. Zakładając, że znajomy wie o co kaman, ustanowienie połączenia i wio.

– po drugie – teraz o bezpieczeństwo swoich danych mogą zadbać również użytkownicy serwera spoza mojej sieci. Są to osoby niekoniecznie lubiące szczegóły zagadnień informatycznych, konfigurowanie połączeń, logowanie, kopiowanie. Dlatego oni zdjęcia i inne ulubione i istotne pliki, wrzucają na swoim komputerze tam gdzie zawsze, a odpowiednio skonfigurowany BitTorrent Sync synchronizuje i zabezpiecza te dane na moim dysku – całkowicie bezobsługowo.

Program godny uwagi, a w związku z tym, że jest obecnie w wersji rozwojowej – czekam z niecierpliwością na kolejne aktualizacje.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.